Kwas hialuronowy jest powszechnie znanym składnikiem kremów stosowanych przez kobiety, w celu niwelowania zmarszczek. Jednak to nie jedyne jego zastosowanie, jest on jednym z najważniejszych substancji odpowiadających za utrzymanie stawów i kości w odpowiedniej formie. Czym jest kwas hialuronowy, jakie są jego właściwości i zastosowanie?
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy inaczej hialuronian sodu to składnik obecny w każdym żywym organizmie. Pojawia się on w postaci soli sodowej w tkance łącznej, w naczyniach krwionośnych, w skórze oraz w ciele szklistym oka. To lepka substancja o przezroczystej barwie, która posiada istotną funkcję wiązania wody, dzięki temu znajduje szereg zastosowań zarówno w kosmetyce, jak i farmaceutyce. Jednym z pierwszych objawów niedoboru tego składnika w organizmie są problemy ze stawami i kośćmi oraz problemy skórne objawiające się zmarszczkami, utratą jędrności i suchością skóry.
Gdzie stosuje się kwas hialuronowy?
Tak, jak już zostało wspomniane kwas hialuronowy to substancja, która znajduje szerokie zastosowanie w farmaceutyce i kosmetyce. Wszystko za sprawą cennych właściwości wpływających na cały organizm. Jest popularnym składnikiem wielu leków i suplementów diety na stawy i problemy związane z gojeniem się ran po zabiegach operacyjnych czy powstawaniem blizn, jak np. Hyalobarrier w aptece internetowej. Jest również szeroko wykorzystywany w ginekologii, a wszystko przez wzgląd na właściwości nawilżające. Łagodzi objawy infekcji, zapobiega ich nawrotom oraz pozwala na szybsze gojenie się ran, szczególnie u kobiet w czasie połogu czy po zabiegach operacyjnych dróg rodnych. Kwas hialuronowy pozwala na wyeliminowanie przykrej dolegliwości nietrzymania moczu, a podczas infekcji intymnej łagodzi pieczenie i nadmierny świąd. Stąd występuje w składzie żeli do higieny intymnej. Jest niezwykle pomocny w leczeniu zespołu suchego oka, dlatego znajduje się w wielu preparatach okulistycznych. Dodatkowo jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce do produkcji kremów, maści, szamponów, masek i odżywek. Znajduje również szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej jako środek do korekty zmarszczek i korygowania kształtu twarzy, np. policzków, ust i wielu innych.
Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy bierze aktywny udział w utrzymaniu sprężystości, jędrności i elastyczności skóry, dodatkowo wzmacnia ją i nadaje je promienny wygląd. Odpowiada również za przekazywanie składników odżywczych, jonów oraz wody w skórze. Jest swoistym smarem dla stawów, gdyż zapobiega nadmiernemu tarciu, przyczyniając się w ten sposób do niwelowania bólu w układzie kostno-stawowym. Jest obecny w strukturze ciałka szklistego oka oraz znajduje się w składzie filmu łzowego. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie oczu, a jego niedobór w organizmie przyczynia się do powstawania zespołu suchego oka. Odpowiada za gojenie się ran, działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie.