Ile powinno jeść roczne dziecko i jak powinno wyglądać jego menu?

0
13
Ile powinno jeść roczne dziecko i jak powinno wyglądać jego menu?

Odpowiednio zbilansowana dieta rocznego dziecka powinna dobrze wpływać na jego wzrost i rozwój. Dlatego też w składzie poszczególnych posiłków powinny znaleźć się: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Ilości powyższych składników dla dziecka są nieco mniejsze niż dla osoby dorosłej, ale przez to dieta malucha jest już bardzo zbliżona do diety dorosłego człowieka.

Jak dużo roczne dziecko ma jeść

Bardzo często rodzic zadaje sobie pytanie: Ile powinno jeść roczne dziecko? Nigdy do końca nie jest wiadomo czy dziecko nie chce jeść, bo jest najedzone, czy też coś mu dolega albo czy nie je przypadkiem za dużo, gdy ciągle woła i prosi o jedzenie. Ta materia jest szczególnie delikatnym tematem, ponieważ nikt nie chce dziecka zagłodzić ani też za bardzo przekarmić i to tak by dziecko miało potem problemy ze swoją figurą. Kształtowanie wagi już, niestety, rozpoczyna się na etapie pierwszego roku życia, dlatego dobrze jest wiedzieć i znać odpowiedź na pytanie: ile powinno jeść roczne dziecko?
Dziecko po 12 miesiącach swojego życia powinno jeść od 4 do 5 posiłków dziennie, w tym trzy posiłki powinny być główne, czyli śniadanie, obiad i kolacja a dwa dodatkowe w typie: drugie śniadanie i podwieczorek. Roczne dziecko samo potrafi już regulować wielkość zjadanych przez siebie posiłków, dlatego też trzeba podawać mu takie posiłki, które są na miarę jego potrzeb. W pełni, wtedy, one wpływają na jego zapotrzebowanie.

Jakie powinno być menu rocznego dziecka?

Wciąż posiłki tak małego dziecka powinny bazować na mleku. Ważne więc jest by roczne dziecko piło mleko i jadło dużo produktów mlecznych i na mleku opartych. Dzięki temu będzie miało ono dobrze zapewniony wzrost i rozwój kości i zębów. Dlatego w menu powinny znaleźć się jogurty, serki, białe i żółte sery oraz kefiry.
Dużą rolę, w tym okresie rozwoju, spełnia modyfikowane mleko, które w swoim składzie posiada witaminę D3 oraz wapń, żelazo, prebiotyki i nienasycone kwasy tłuszczowe. Zalecane jest nawet podawanie tego typu mleka dwa razy po dwieście miligramów dziennie.
Dodatkowo trzeba dziecku także urozmaić menu, wprowadzając nowe produkty. Robić to jednak trzeba ostrożnie i uważnie obserwować czy dziecko nie jest na coś uczulone. Podawane produkty powinny mieć w swoim składzie składniki o bardzo wysokiej wartości. Dobrze jest już zaznajamiać dziecko z miodem i orzechami, podawać kakao i płatki śniadaniowe. Pamiętać jednak należy, by menu składało się z potraw lekkostrawnych, a nie ciężkostrawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here