nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Kłamczucha - wiersz Jana Brzechwy
Lifestyle

Kłamczucha – wiersz Jana Brzechwy

’Kłamczucha’ to jeden z najbardziej znanych wierszy Jana Brzechwy, który został opublikowany po raz pierwszy w 1979 roku. Utwór ten zawiera wiele wartościowych treści, które wpływają na percepcję kłamstwa u dzieci. Brzechwa jako autor dążył do stworzenia utworów, które będą zarówno edukacyjne, jak i rozrywkowe dla najmłodszych czytelników. Przeanalizujmy zatem wiersz 'Kłamczucha’, jego znaczenie, styl autora, metaforę kłamstwa, analizę strof, wpływ na dziecięcą percepcję oraz rolę w kształtowaniu moralności dziecka.

Najpopularniejsze Bajki i Wierszyki dla Dzieci

Kłamczucha – Jan Brzechwa

„Proszę pana, proszę pana,
Zaszła u nas wielka zmiana:

Moja starsza siostra Bronka
Zamieniła się w skowronka,
Siedzi cały dzień na buku
I powtarza: kuku, kuku!”

„Pomyśl tylko, co ty pleciesz!
To zwyczajne kłamstwa przecież.”

„Proszę pana, proszę pana,
Rzecz się stała niesłychana:
Zamiast deszczu u sąsiada
Dziś padała oranżada,
I w dodatku całkiem sucha.”

„Fe, nieładnie! Fe, kłamczucha!”

„To nie wszystko, proszę pana!
U stryjenki wczoraj z rana
Abecadło z pieca spadło,
Całą pieczeń z rondla zjadło,
A tymczasem na obiedzie
Miał być lew i dwa niedźwiedzie.”

„To dopiero jest kłamczucha!”

„Proszę pana, niech pan słucha!
Po południu na zabawie
Utonęła kaczka w stawie.
Pan nie wierzy? Daję słowo!
Sprowadzono straż ogniową,
Przecedzono wodę sitem,
A co ryb złowiono przy tym!”

„Fe, nieładnie! Któż tak kłamie?
Zaraz się poskarżę mamie!”

Analiza wiersza 'Kłamczucha’

Wiersz 'Kłamczucha’ ma bardzo ważne znaczenie dla dzieci, ponieważ porusza temat kłamstwa i jego konsekwencji. Głównym bohaterem wiersza jest chłopczyk, który ciągle zmyśla i przedstawia nieprawdziwe historie. Utwór jasno pokazuje, że kłamstwo nie popłaca i może skutkować utratą zaufania innych osób. 'Kłamczucha’ jest więc swoistą nauką dla dzieci, aby zrozumiały, że prawda jest zawsze najlepszą opcją.

Język i rytm wiersza

Wiersz 'Kłamczucha’ składa się z krótkich i melodyjnych wersów. Brzechwa doskonale operuje językiem, tworząc łatwe do zapamiętania rymy, które wpływają na rytm i melodię utworu. Rytmiczność wiersza sprawia, że jest on łatwy do czytania nawet dla najmłodszych dzieci.

Bohater i jego postawa

Bohaterem wiersza 'Kłamczucha’ jest chłopczyk, który na każdym kroku zmyśla i snuje nieprawdziwe historie. Jego postawa jest pełna wyobraźni i kreatywności, jednak w kontekście moralnym jest ona nieakceptowana. Bohater musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich kłamstw i nauczyć się, że prawda jest zawsze lepsza.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.