Dietę wegetariańską można wprowadzić już od najmłodszych lat dziecka. Szczególnie w czasach ciągłego wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne oraz otyłość, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, jakie niesie za sobą wegetarianizm, jest bardzo ważne. Również rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego i wprowadzenie alternatyw roślinnych może przynieść pozytywne skutki. Jakie są więc dokładne zalety niejedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego i czy wegetarianizm u dzieci może nieść za sobą negatywne skutki?
Wegetarianizm u dzieci — czy to bezpieczne?
Szereg przeprowadzonych badań naukowych oraz dietetycznych jednoznacznie wykazał, że odpowiednio praktykowany wegetarianizm jest bezpieczny. Jednak czy tak samo sytuacja ma się w przypadku dzieci? Tak, pomimo wielu mitów, które możemy usłyszeć, wegetarianizm u dzieci może przynieść za sobą wiele korzyści. Odpowiednio zbilansowana dieta jest bezpieczna na wszystkich etapach życia. Ważne jednak, aby dostarczała wszystkich substancji, jakich potrzebuje organizm.
Tradycyjne odżywianie oparte w dużej mierze na produktach zwierzęcych doprowadziło przecież wiele osób do otyłości, a świat do epidemii chorób cywilizacyjnych. Wielu dorosłych choruje na cukrzycę oraz nadciśnienie. Dodatkowo stosowanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej w połączeniu z aktywnością fizyczną sprawia, że osoby, które ją stosują, statystycznie rzadziej chorują na chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie oraz otyłość. Co za tym idzie, są oni bardziej zadowoleni z życia, ponieważ wzrasta jego jakość. Są dłużej sprawni fizycznie, a jak wiemy, brak ruchu niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji nie tylko zdrowotnych. Chociażby wyniki badań przeprowadzonych w Japonii wykazały, że osoby aktywne fizycznie na diecie wegetariańskiej żyją dłużej niż obywatele innych rejonów świata. Wiele z państw wprowadziło oficjalne zalecenia dotyczące przejścia na dietę wegetarianką jako pomoc w obniżeniu ryzyka zachorowania na choroby wieku dorosłego, a dotyczące jej poradnictwo jest refundowane.
Wegetarianizm u dzieci — mity
Najbardziej powszechnym mitem dotyczącym wegetarianizmu u dzieci jest to, że białka pochodzenia roślinnego nie dostarczają wszystkich potrzebnych dziecku aminokwasów. Jednak na podstawie przeprowadzonych badań wiadomo już, że to nieprawda. Wszystkie produkty roślinne, które nie zostały przetworzone, zawierają aminokwasy potrzebne organizmowi dziecka, jednak musi je ono spożywać w odpowiednich ilościach. Dodatkowo dieta, która zawiera białka roślinne, jest w stanie zapewnić takie same ilości białka jak dieta zawierająca produkty pochodzenia zwierzęcego.