nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Potówki u noworodka - czy jest się czym martwić?
Dziecko

Potówki u noworodka – czy jest się czym martwić?

Świeżo upieczonych rodziców martwią zwykle najmniejsze zmiany na ciele dziecka. Wszelkie przebarwienia, zaczerwienienia, krostki budzą niepokój. Wiele jednak zmian skórnych w pierwszych tygodniach życia bywa zupełnie naturalnych, związanych jest z przystosowywaniem się dziecka do życia poza łonem matki. Inne są zupełnie niegroźne. Do takich zmian, które budzą pewną niepewność u rodziców, należą potówki u noworodka i niemowlaka. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czy i kiedy jest się czym przejmować.

Co jest przyczyną powstawania potówek u małych dzieci?

Podobnie jak to zdarza się nawet u dorosłych, najczęstszą przyczyną powstawania potówek jest przegrzanie. Może to oznaczać, że dziecko było zbyt ciepło ubrane lub po prostu zbyt dużej temperatury otoczenia, np. podczas letnich upałów. Warto jednak wziąć też pod uwagę, że potówki u noworodka są dość częstą przypadłością. Nie tylko dlatego, że rodzice dopiero uczą się, jak ciepłe ubranie będzie optymalne dla ich dziecka, ale także dlatego, że gruczoły łojowe na skórze są jeszcze nie do końca przystosowane do otaczającego je świata.

Potówki to zmiany skórne spowodowane chorobą gruczołów łojowych, wynikające z połączenia nadmiernej temperatury i wilgotności. Mogą wystąpić w formie potówek zwykłych, i czerwonych, gdy mają charakter zapalny. U dzieci mają zwykle wielkość główki od szpilki.

Jak leczy się potówki u dzieci?

Potówki, nawet u noworodków, nie wymagają zwykle leczenia. Zupełnie wystarczające jest zwykle ograniczenie czynników powodujących przegrzewanie, najczęściej zastosowanie lżejszych, lepiej oddychających ubrań. Można jednak nieco przyspieszyć gojenie się potówek, i to domowymi sposobami. Często wystarczają drobne zmiany w sposobie pielęgnacji, na czas wystąpienia potówek u noworodka warto zrezygnować z smarowania go oliwką. W przypadku takich zmian skórnych jeszcze bardziej istotne staje się, by do pielęgnacji noworodka wybierać jak najdelikatniejsze kosmetyki. Pomocne bywają też kąpiele z dodatkiem mąki ziemniaczanej lub nadmanganianu potasu.

Kiedy należy się martwić?

Potówki nie są niebezpieczne dla zdrowia ani dorosłych, ani dzieci. Rodzice widząc jednak krostki na ciele dziecka często doszukują się dużo poważniejszych przyczyn. I tak jak potówki są zupełnie niegroźne, to już inne rodzaje wysypek powinny budzić niepokój. Mowa tu zwłaszcza o infekcji meningokokami. Taka wysypkę można jednak wykluczyć wykonując bardzo prosty test, wystarczy niepokojącą miejsce przycisnąć przezroczystą szklanką. Jeśli zmiany skórne będą wydawały się bledsze, wysypka nie stanowi poważnego zagrożenia, w przeciwnym wypadku prawdopodobnie koniczna będzie natychmiastowa hospitalizacja.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.