nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Jak nauczyć dzieci porządku czyli sposoby na małego bałaganiarza
Dziecko

Jak nauczyć dzieci porządku czyli sposoby na małego bałaganiarza

Marzeniem każdego rodzica jest, aby pokój dziecka był posprzątany. Niestety nie wydarzy się to samo. Pokój musi pozostać posprzątany rękami ludzkimi. Są to albo ręce rodzica, albo ręce dziecka. Jak nauczyć dzieci porządku, to naprawdę ważne zagadnienie w rodzicielstwie.

Czego Jaś się nie nauczy…

W czasie wychowywania dziecka rodzice muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Zazwyczaj dzieci mają duży problem z porządkiem. Utrzymywanie porządku to prawdziwa sztuka. Nawet niektórzy dorośli jej nie opanowali. Niektórzy dorośli mają bałagan zarówno w swoim domu, jak i w miejscu pracy, na przykład przy swoim biurku, w biurze. Tymczasem utrzymywanie porządku to bardzo ważna kwestia w życiu. Uporządkowanie strefy, w której się przebywa, pozwala skupić się na najważniejszych zadaniach i szybko i sprawnie je wykonać. Dlatego właśnie utrzymywanie porządku powinno być priorytetem. Rodzice powinni starać się o przekazać swoim dzieciom jak zadbać o porządek. Wymaga to ukształtowania pewnych nawyków już od najmłodszych lat. Później będzie coraz trudniej. Nastolatek, który w dzieciństwie nie musiał sprzątać pokoju, będzie bardzo zaskoczony i zirytowany wymaganiami w tym zakresie.

Wspólna przestrzeń i swój pokój

Bardzo dobrze jest przygotować pewien harmonogram sprzątania. Idealnie, kiedy wszyscy domownicy uczestniczą w sprzątaniu domu lub mieszkania. Sprzątanie wspólnej przestrzeni powinno być solidarne. Tylko wyjątkowa sytuacja powinna być podstawą do zwolnienia od sprzątania. Należy napisać na kartce wszystkie czynności, które należą do sprzątania. Dziecko nie do końca wie, co trzeba zrobić i w jakiej kolejności. Musi dowiedzieć się tego od swoich rodziców. Porządne sprzątanie to prawdziwa sztuka. Czasem nawet osoby zatrudnione na stanowisku konserwatora powierzchni płaskich mają z tym problem. Tym bardziej problemu może mieć dziecko. Niektóre dzieci działają bardzo chaotycznie i szybko się nudzą. Takie dzieci będą potrzebowały szczególnej motywacji do sprzątania. Warto jednak wytłumaczyć dziecku, że trzeba dbać o wspólną przestrzeń i o swój pokój.

Koniec z chaosem

Ludzie zdecydowanie lepiej reagują na pochwały niż na krytykę. Dlatego też zdecydowanie lepiej chwalić niż wymierzać kary. Czasami jednak nie ma innej rady, jeżeli dziecko uparcie odmawia posprzątania pokoju. Należy jednak wcześniej wyczerpać wszystkie możliwe środki. Należy wytłumaczyć dziecku, jakie są wobec niego oczekiwania w zakresie sprzątania pokoju. Tutaj właśnie potrzebny będzie zakres czynności, jakie należy wykonać i kolejność ich wykonywania. Należy pokazać dziecku korzyści wynikające z posprzątania pokoju. Dzięki temu dziecko może dobrze się czuć w swojej przestrzeni. Nie ma chaosu i dezorganizacji. Rodzice mają pełne prawo oczekiwać w swoim domu, że również dzieci włączą się do troski o wspólne przestrzenie. Rodzina to przecież drużyna. Najlepiej, kiedy wszyscy domownicy wspólnie się o wszystko troszczą. Wtedy nie ma kłótni i atmosfera w domu jest lepsza, aż chce się żyć!

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.