nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Ach śpij kochanie Ludwik Starski - tekst piosenki
Dziecko

Ach śpij kochanie Ludwik Starski – tekst piosenki

Ach śpij kochanie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych polskich piosenek, której tekst napisał Ludwik Starski. Jest ikoną polskiej muzyki kołysankowej, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych utworów w polskiej kulturze muzycznej. Napisana przez wybitnych twórców – Henryka Warsa (muzyka) i Ludwika Starskiego (tekst), zyskała sławę dzięki swojemu debiutanckiemu wykonaniu w filmie 'Paweł i Gaweł’. Od tamtej pory, 'Ach, śpij kochanie’ nie tylko ukołysała do snu pokolenia dzieci, ale także zainspirowała wielu artystów do własnych interpretacji, stając się trwałym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego.

Najpopularniejsze piosenki dla dzieci

Ach śpij kochanie – tekst piosenki

W górze tyle gwiazd,
w dole tyle miast.
Gwiazdy miastom dają znać,
że dzieci muszą spać…
Ach śpij kochanie.
Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz, dostaniesz.
Czego pragniesz daj mi znać,
ja ci wszystko mogę dać.
Więc dlaczego nie chcesz spać???
Ach, śpij, bo nocą,
kiedy gwiazdy się na niebie złocą,
wszystkie dzieci, nawet złe
pogrążone są we śnie,
a ty jedna tylko nie….
Aaa… Aaa…
Były sobie kotki dwa.
Aaa… Aaa…
Szarobure, szarobure, obydwa.
Ach, śpij, bo właśnie
księżyc ziewa i za chwilę zaśnie.
A gdy rano przyjdzie świt
księżycowi będzie wstyd,
że on zasnął, a nie ty.
W górze tyle gwiazd,
w dole tyle miast.
Gwiazdy miastom dają znać,
że dzieci muszą spać.

Geneza utworu

Została napisana w 1938 roku przez Henryka Warsa, który skomponował muzykę, oraz Ludwika Starskiego, autora tekstu. Kołysanka ta zyskała popularność dzięki swojemu pierwszemu wykonaniu przez Adolfa Dymszę i Eugeniusza Bodo w polskim filmie „Paweł i Gaweł”, także w 1938 roku. Z biegiem lat, utwór ten był wielokrotnie wykonywany i nagrywany przez różnych artystów, często pod alternatywnymi tytułami, takimi jak „Śpij kochanie” w wykonaniu Jerzego Połomskiego, czy „Dlaczego nie chcesz spać”, interpretowane między innymi przez Marylę Rodowicz i Jarema Stępowskiego​.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.