nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Na Wojtusia - Janina Porazińska tekst piosenki
Dziecko

Na Wojtusia – Janina Porazińska tekst piosenki

Piosenka „Na Wojtusia z popielnika”, znana również pod oryginalnym tytułem „Bajka Iskierki”, jest popularną polską kołysanką i wierszem, którego autorką jest Janina Porazińska. Słowa utworu powstały w pierwszej połowie XX wieku i zostały opublikowane w 1925 roku w zbiorze poezji dla dzieci zatytułowanym „W wojtusiowej izbie”. Tekst kołysanki jest inspirowany życiem dzieci wiejskich z czasów dzieciństwa autorki, czyli końca XIX wieku. Charakteryzuje się prostotą i melodyjnością, nawiązując do folkloru wiejskiego.

Najpopularniejsze piosenki dla dzieci

Na Wojtusia – Janina Porazińska

Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga
Chodź opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa

Była sobie Baba Jaga
Miała chatkę z masła
A w tej chatce same dziwy
Pst iskierka zgasła

Patrzy Wojtuś patrzy duma
Łzą zaszły oczęta
Czemuś mnie tak okłamała
Wojtuś zapamięta

Już Ci nigdy nie uwierzę
Iskiereczko mała
Chwilę błyszczysz potem gaśniesz
Ot i bajka cała

Dziadziuś siwy wiąże sieci
W przedziwną mozaikę
Strapionemu Wojtusiowi
Dalej snuje bajkę

Była sobie raz królewna
Pokochała grajka
Król wyprawił im wesele
I skończona bajka

Geneza utworu

Piosenka „Na Wojtusia” została napisana przez Janinę Porazińską w 1925 roku. Była to jedna z wielu piosenek, które napisała dla dzieci. Jej tekst opowiada o chłopcu o imieniu Wojtuś, który ma wiele marzeń i pragnień. W utworze młody Wojtuś snuje fantazje o swojej przyszłości i świecie, który go otacza. Tekst pełen jest niewinności i radości, co sprawiało, że łatwo było się z nim utożsamiać.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.