nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Samochwała - Jan Brzechwa treść wiersza
Dziecko

Samochwała – Jan Brzechwa treść wiersza

Jan Brzechwa był polskim poetą, prozaikiem i satyrykiem, którego twórczość skupiała się głównie na literaturze dla dzieci. Urodził się w 1900 roku w Żmerynie, a zmarł w 1966 roku w Warszawie. Jego prawdziwe nazwisko to Jan Wiktor Lesman, jednak zyskał sławę jako Brzechwa. Był autorem ponad 120 wierszy dla dzieci, które do dziś są uwielbiane przez młodych czytelników.

Najpopularniejsze Bajki i Wierszyki dla dzieci

Jan Brzechwa – Samochwała

Samochwała w kącie stała
I wciąż tak opowiadała:

„Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze,
Znakomicie muchy łapię,
Wiem, gdzie Wisła jest na mapie,
Jestem mądra, jestem zgrabna,
Wiotka, słodka i powabna,
A w dodatku, daję słowo,
Mam rodzinę wyjątkową:
Tato mój do pieca sięga,
Moja mama – taka tęga
Moja siostra – taka mała,
A ja jestem – samochwała!”

Wiersze Brzechwy dla dzieci

Wiersze Jana Brzechwy dla dzieci charakteryzują się prostotą i jasnością przekazu. Autor korzysta z zrozumiałego języka, który jest bliski dzieciom i pozwala im z łatwością zrozumieć treść wiersza. Ponadto, wiersze te cechują się również zabawnymi rymami i rytmicznymi powtórzeniami, co przyciąga uwagę dzieci i sprawia, że są one chętnie powtarzane.

Znaczenie w kulturze

Twórczość Jana Brzechwy dla dzieci ma ogromne znaczenie w polskiej kulturze. Jego wiersze stały się klasyką, które są jednymi z najbardziej znanych i uwielbianych utworów literackich dla dzieci. Czynią one dzieci śmiejącymi się i stwarzają przyjemność zarówno czytającym jak i słuchającym. Wiersze te są często wykorzystywane w szkołach i przedszkolach do nauki czytania i rozwijania wyobraźni dziecięcej.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.