nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Dyscypliny sportowe dla dzieci, które dadzą najmłodszym mnóstwo frajdy
Dziecko

Dyscypliny sportowe dla dzieci, które dadzą najmłodszym mnóstwo frajdy

Sport i ruch to bardzo ważny element zdrowego życia. Warto pamiętać o tym, że zamiłowanie do aktywności sportowych kształtuje się w dzieciach od najmłodszych lat. Tak naprawdę wtedy, gdy dziecko chodzi do przedszkola czy pierwszych klas szkoły podstawowej, najmłodszy członek rodziny jest zawsze w ruchu, bo to jedna z jego najważniejszych potrzeb rozwojowych. To właśnie wtedy można pokazać mu dyscypliny sportu, które – regularnie trenowane – mogą przerodzić się nawet w pasję.

Dyscypliny sportowe dla dzieci

Dlaczego jeszcze warto zaszczepić w swoim dziecku miłość do sportu? Chodzi tutaj nie tylko o formę i kondycję, ale również to, co trenowanie sportu, na przykład drużynowego, daje dla rozwoju charakteru i osobowości dziecka. Warto pamiętać o tym, że dobierając odpowiedni sport dla swojego malucha, możemy kształtować w nim pewne cechy, pożądane i potrzebne w dorosłym życiu. Dla dzieci raczej nieśmiałych, które mogą mieć pewne trudności z funkcjonowaniem w grupie, na pewno dobrym wyborem będą gry zespołowe. Można wtedy dziecko zapisać na przykład na piłkę nożną albo w siatkówkę. Tak naprawdę sama dyscyplina nie ma tutaj tak dużego znaczenia. Bardziej chodzi o to, by dziecko odnalazło się w grupie i zobaczyło, jak fajnie jest współpracować i działać z innymi, aby razem osiągać cele i sukcesy. Oczywiście może zdarzyć się tak, że dziecko będzie zbyt dużym indywidualistą i żadna gra zespołowa w jego przypadku nie będzie miała racji bytu. Wtedy można nastawić się na sporty, które są trenowane indywidualnie.

Sporty indywidualne lub z rywalizacją w tle

Sport zawsze ma gdzieś w tle rywalizację. Chodzi przecież o to, aby wygrać, być szybszym, sprawniejszy i silniejszym niż druga strona. Niektóre dyscypliny trenuje się jednak samodzielnie, a tak naprawdę dla najmłodszego członka rodziny najważniejsze powinno być to, by przekraczał swoje możliwości i stawał się po prostu coraz lepszy. To może być na przykład gimnastyka artystyczna, wspinanie się po ściankach wspinaczkowych, ćwiczenia przy drabinkach. Takie dyscypliny będą zresztą doskonale również dla dzieci, które mają jakieś szeroko rozumiane problem ruchome. Jeżeli chodzi o sporty, podczas których pojawia się rywalizacja z drugą stroną, to dobrym wyborem może być tenis, badminton albo tenis stołowy. Poza tym wiele dzieci lubi chodzić na zajęcia ze sztuk walki. Maluchy w przedszkolu czy szkole podstawowej często szukają kogoś, kto będzie dla nich dużym autorytetem, kogo mogą podziwiać. Trener ze sztuk walki może być zatem właśnie taką osobą. Poza tym na takich zajęciach dzieci uczą się nie tylko samoobrony, ale tak naprawdę panowania nad ciałem i emocjami.