nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Jak zachęcić dziecko do przedszkola - kilka porad dla rodziców
Lifestyle

Jak zachęcić dziecko do przedszkola – kilka porad dla rodziców

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko lubiło chodzić do przedszkola i każdego dnia wędrowało tam z prawdziwą i niekłamaną przyjemnością. Niestety nie zawsze tak bywa. Codzienne rozstania w przedszkolu często są okraszone sporą ilością łez, dziecko marudzi, nie chce zostać, co rozrywa serce rodzica. Na szczęście malucha można zachęcać do chodzenia do przedszkola. Jak to zrobić? Poniżej podpowiadamy wszystkim zainteresowanym rodzicom.

Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Rodzice często w złości na dziecko, które po raz kolejny odmawia zostania w przedszkolu myślą, że maluch jest krnąbrny, nie chcą wysłuchać jego argumentów. Tymczasem to, co możemy dać naszemu dziecku, aby zachęcić je do chodzenia do przedszkola, to zrozumienie. Warto zatem z najmłodszym członkiem rodziny rozmawiać jak najwięcej o tym, co w przedszkolu mu się podoba, a co niekoniecznie jest tak, jak on by chciał. Może okazać się, że rozmowa jest na tyle wspierająca, pozwala dziecku wyrazić trudne uczucia, że maluchowi zwyczajnie zrobi się lżej. Rodzic musi pamiętać o tym, że już nawet z dzieckiem trzyletnim można naprawdę sporo rozmawiać o emocjach. Dzięki temu dziecko uczy się prawidłowej regulacji nastroju, między innymi poprzez werbalizację uczuć. To bardzo ważne zadania rozwojowe w którym dziecko musi być wspierane przez rodzica.

Ulubiona zabawka do przedszkola

Rodzice, którzy dużo rozmawiają z dzieckiem na temat przedszkola i wiedzą, dlaczego maluch nie chce tam chodzić, mogą następnie motywować maluszka do tego, aby zabierał ze sobą swoją ulubioną przytulankę. Taka zabawka, rzecz osobista, która dziecku bardzo dobrze się kojarzy, będzie dla niego w przedszkolu naprawdę bardzo dużym wsparciem. Oczywiście to może być ulubiony samochodzik, poduszeczka lub kocyk. Tak naprawdę rzeczy nie mają większego znaczenia. Trzeba jednak wcześniej skonsultować z nauczycielem przedszkola, co dziecko może mieć przy sobie. Czasami dla niektórych dzieci bardzo wspierające jest to, gdy w kieszonce ubrania mają malutkie zdjęcie swojego rodzica. W ten sposób czują, że rodzic jest blisko, daje im to ogrom wsparcia.

Bajki terapeutyczne i o emocjach dla dzieci

Na polskim rynku wydawniczym w ostatnim czasie pojawiło się naprawdę bardzo dużo pięknych bajeczek, które dotyczą lęku przed rozstaniem z rodzicami i trudności w przedszkolu. Warto znaleźć takie pozycje i wprowadzić je do swojej domowej biblioteczki. Ich czytanie z dzieckiem będzie bardzo wspierające, pokaże maluszkowi, że nie tylko on przeżywa takie uczucia. Poza tym dziecko zobaczy, jak może poradzić sobie z lękiem przed rozstaniem z rodzicem, smutkiem, który pojawia się w przedszkolu.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.