nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Dziecko

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, kiedy musi zdecydować się na rozpoczęcie edukacji pociechy. Zaraz po opiece w żłobku następuje okres wychowania przedszkolnego, jednak nie zawsze rozpoczyna się on bez problemów. Zatem, jak przekonać dziecko do przedszkola? 

Zobacz także: Jakie zabawy dla dzieci w przedszkolu zorganizować?

Kiedy dziecko powinno iść do przedszkola?

Sporo maluchów posyłanych jest w pierwszych latach swojego życia do żłobków. Dla większości jest to właśnie pierwszy kontakt z systemem oświatowym i rówieśnikami. Taki start może ułatwić wejście w nowy etap – przedszkole. Jednak nie każde dziecko tak zaczęło. Przedszkolaki, które po raz pierwszy zetkną się z placówką edukacyjno-wychowawczą muszą mieć przynajmniej 3 lata (2,5 za zgodą dyrektora placówki). O tym, kiedy dokładnie posłać pociechę do przedszkola decyduje rodzic. Nie ma jednego dobrego wieku, dlatego należy obserwować dziecko i jego gotowość na nowy etap.

Czy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola?

Poza zewnętrznymi regułami na temat wieku, w jakim dziecko powinno iść do przedszkola istnieją te wewnętrzne. Aby start w edukacji podopiecznego przebiegł przyjemnie, warto zapytać go, jak się z tym czuje. Czy wie, na czym to polega i czy jest gotowy na taki krok. Podczas takiej rozmowy mogą pojawić się pytania, które nurtują malca. Jego obawy powinny zostać wyjaśnione, a strach powinien zniknąć. Nie należy bagatelizować niepokoju dziecka tylko ze względu na jego wiek. Każda uwaga jest cenna, dlatego tak istotnym jest słuchanie tego, co podopieczny przekazuje.

Jak przekonać dziecko do przedszkola

Może zaistnieć sytuacja, gdy pomimo rozmów, dziecko nadal nie jest przekonane do przedszkola. W takich przypadkach warto je uświadomić, że ten nowy etap będzie dla niego przyjemnie spędzonym czasem. Można to uzyskać poprzez:

  • pozwolenie mu na zabranie ulubionej zabawki ze sobą,
  • pokazanie możliwości zawarcia nowych znajomości,
  • poinformowanie go o możliwości zabawy z rówieśnikami,
  • pokazanie mu oferty, jaką ma dane przedszkole – nauka języków, plac zabaw, różnorodne zabawki,
  • podzielenie się z dzieckiem swoimi doświadczeniami z okresu przedszkolnego.

Wybór przedszkola jest ważny

W tym, jak przekonać dziecko do przedszkola ważną rolę odgrywa wybór placówki. Podczas rozmowy, jak i własnych obserwacji, należy zwrócić uwagę na potrzeby malucha. Obecne przedszkola mają profile, w których rozwijają zainteresowania podopiecznych. Są to dodatkowe zajęcia z tańca, śpiewu, gry na instrumencie, sportowe i inne. Wybierając miejsce pierwszej edukacji dziecka można wybrać to, które najbardziej podoba się i pasuje do predyspozycji podopiecznego. Będzie to dodatkowy atut podczas rozmowy o pójściu do przedszkola.

Jak przekonać dziecko do przedszkola – nic na siłę!

Jeżeli zaprezentowane sposoby nie działają, nie warto robić nic na siłę. Żeby przekonać dziecko do przedszkola, nieraz potrzeba czasu. Może zaistnieć sytuacja, że mimo upływu czasu, maluch nadal będzie negatywnie nastawiony do tego pomysłu. Wtedy pod żadnym pozorem nie należy dziecka zmuszać, krytykować, kłócić się, przekonywać słodyczami i innymi nagrodami. 

Podsumowanie

Każdy rozwija się inaczej, dlatego nie warto porównywać podopiecznego do rówieśników, za to warto słuchać jego potrzeb. Zrozumienie dziecka to klucz do przekonania go do przedszkola. Z takim podejściem opiekuna, dziecko nie tylko chętniej będzie uczęszczało na zajęcia, ale wzmocni się również relacja maluch-rodzic.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.