nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

zabawy dla 3 latka
Dziecko

Rozwijające zabawy dla 3 latka

Dzieci w każdym wieku potrzebują rozrywki, a szczególnego przemyślenia planu atrakcji wymagają kilkulatki. Ich organizmy, zwłaszcza wtedy intensywnie się rozwijają. Dla owocnego zorganizowania czasu, w artykule zestawiono najciekawsze zabawy dla 3 latka. 

Zobacz także: Edukujące gry i zabawy dla dzieci w domu

Dlaczego zabawy dla 3 latka są takie ważne?

Na początku warto zastanowić się, dlaczego rozrywka dla kilkulatków jest tak ważna. Zacząć należy od ich zdolności ruchowych. Trzeci rok życia, to intensywny rozwój tych umiejętności manualnych. Młody organizm zaczyna być coraz ciekawszy otoczenia, jednak jego koordynacja nieco utrudnia mu odkrywanie świata. Podczas zabaw można to zmienić – wyćwiczone zostają zdolności ruchowe oraz trenowana jest mowa. 

Zabawa z plasteliną

Plastelina to dobry materiał dla kilkulatków. Jest ona elastyczna, kolorowa i łatwa do pracy dla malucha. Sposobów na jej wykorzystanie jest wiele. Można z niej lepić ludziki, zwierzęta, litery lub wykrawać za pomocą forem różnorodne kształty. Należy pamiętać, aby do zabawy dla 3 latka wybrać odpowiednią plastelinę. Musi ona spełniać normy, które umieszczane są na opakowaniu.Pamiętaj również, żeby podczas zabawy nie spuszczać z oczu dziecka, ponieważ istnieje ryzyko połknięcia materiału.

Zabawa z makaronem dla 3 latka

Makaron, choć jest podstawowym składnikiem w kuchni, może także służyć za materiał do zabawy trzylatka. Przykładem zabawy dla maluchów jest tworzenie biżuterii z niego. Do wykonania potrzeba jedynie nić i paczkę surowego makaronu. Przy jego wyborze konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy ma kształt rurki. Bez tego zabawa nie ma szans powodzenia. Do tego świetnie nadają się makaron penne, cannelloni, anelli lub rotelle. Kolorowe wersje tego składnika będą dodatkowym urozmaiceniem. Zasady są bardzo proste – trzylatek na nić nawleka makaron, tworząc swoją biżuterię. 

Domowy piasek kinetyczny

Popularny ostatnio gadżet można stworzyć samemu. Do tego wystarczy: 8 szklanek mąki, 2 szklanki oleju i kreda o dowolnym odcieniu, starta wcześniej na tarce. Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać w dużym naczyniu, najlepiej misce. Do masy wedle uznania można dodać olejek zapachowy. Zabawa z piaskiem dla 3 latka jest oczywista – można z niego tworzyć formy, używać łopatki, wozić piasek zabawkowymi wywrotkami. Jedynym problemem jest późniejszy bałagan, dlatego warto przed rozpoczęciem zabawy, zabezpieczyć okolicę folią. 

Zabawy dla 3 latka z pomocnymi materiałami

Gdy mimo wszystko, trzylatek nadal się nudzi, warto skorzystać z innych metod. Pomocą w zorganizowaniu wolnego czasu dla dziecka są wszelkiego rodzaju gry i pomoce dydaktyczne. Oto kilka z nich:

  • Tablica magnetyczna,
  • Mini kuchnia,
  • Klocki,
  • Interaktywne pluszaki, roboty, lalki i inne,
  • Mini pojazdy,
  • Mini tory do jazdy autami,
  • Gry edukacyjne.

Zabawy dla 3-latka – podsumowanie

Kupując zabawkę czy organizując zabawy dla 3 latka, dorośli muszą pamiętać, że dzieci ciągle się rozwijają, zatem potrzebują nie tylko uwagi, ale i odpowiednich materiałów edukacyjnych. Kupując je, koniecznie powinni zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa i poziom trudności. A podczas samej zabawy, pilnować pociechę i dbać o odpowiednie warunki otoczenia.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.