nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Dlaczego dziecko chodzi na palcach?
Dziecko

Dlaczego dziecko chodzi na palcach?

Gdy mały człowiek stawia pierwsze kroki, rodzice chętnie przyglądają się jego osiągnięciom. Z pewnością warto obserwować malucha również w późniejszych etapach i zwrócić uwagę, w jaki sposób układa stopy. Jeśli dziecko chodzi na palcach, może to być oznaką nieprawidłowości. Jakie są tego przyczyny? Dlaczego dziecko chodzi na palcach?

Początki nauki chodzenia

W wielu wypadkach przyczyna tego, że dziecko chodzi na palcach, jest dość powszechna i naturalna. Mowa tu o pierwszych fazach nauki chodzenia. W takim momencie zdarza się, że maluszek stawia swoje kroki, zaczynając od palców, a nie od pięt. Zjawisko to jest często spotykane i traktowane przez specjalistów za coś normalnego. Na tym etapie nie ma zatem powodów do obaw ani większych zmartwień, nie jest też konieczna natychmiastowa wizyta u pediatry czy fizjoterapeuty. Warto jednak pamiętać, że z biegiem czasu sposób chodzenia malucha musi ulec zmianie. Dziecko, które skończyło 2-3 lata nie powinno już stąpać na palcach, ale pewnie i stabilnie kroczyć, stawiając stopę na całym podłożu, począwszy od pięt. Jeśli nieprawidłowy sposób chodzenia utrzymuje się tak długo i nie jest zjawiskiem obserwowanym u malucha sporadycznie, należy skonsultować sprawę ze specjalistą.

Autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, ADHD

Wśród przyczyn tego, że dziecko chodzi na palcach, wymieniane są rozmaite nieprawidłowości rozwojowe i problemy neurologiczne. Należą do nich m.in. zaburzenia autystyczne i charakterystyczna dla nich nadwrażliwość, której towarzyszą trudności w zawiązywaniu relacji z innymi, niechęć do otoczenia, ograniczenia w zakresie mowy. Powodem chodzenia na palcach może być również ADHD, czyli zaburzenie związane z nadpobudliwością psychoruchową i ograniczoną koncentracją uwagi. W obu wypadkach konieczne jest wsparcie rozwoju poprzez działania terapeutyczne. Fakt, że dziecko chodzi na palcach, bywa także efektem porażenia mózgowego. W tym wypadku za całość odpowiadać mogą m.in. nałogi matki w trakcie ciąży lub uszkodzenia pojawiające się w czasie porodu.

Nieprawidłowości układu kostnego i mięśniowego

Jeżeli dziecko chodzi na palcach, często diagnozowane bywają u niego choroby związane z budową i pracą kości, stawów, mięśni oraz ścięgien. Przykładów jest wiele. Za chodzenie na palcach odpowiadać może m.in. hipotonia mięśniowa, zanik mięśni lub przykurcze ścięgna Achillesa. Wówczas stała opieka lekarska i systematyczne ćwiczenia rehabilitacyjne są absolutną koniecznością. Bardzo często dziecku potrzebne jest też specjalistyczne obuwie ortopedyczne, które pomaga mu prawidłowo stawiać kroki.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.