nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

dziecko zabawa
Dziecko

Jak pomóc dziecku się wyciszyć oraz rozładować napięcie poprzez zabawę?

Małe dzieci, które jeszcze nie w pełni rozumieją otaczający je świat są znacznie bardziej niż dorośli narażone na zmiany nastroju i stres. Poczucie niepokoju i negatywne emocje towarzyszą maluchom bardzo często, zwłaszcza, że pociechy nie są jeszcze w stanie zdefiniować w pełni tego co odczuwają. Jedną ze sprawdzonych metod pozwalających pomóc dziecku w takiej sytuacji jest zabawa, a w szczególności zabawa relaksująca i wyciszająca. Postaramy się podpowiedzieć, z jakich form tego rodzaju zabaw najlepiej korzystać oraz kiedy.

Kiedy korzystać z zabaw relaksacyjnych, a kiedy zaproponować zabawy pomagające w rozładowaniu emocji?

Dzieci mają swoje preferencje i upodobania, dlatego też nie każda zabawa zaproponowana przez rodzica spotka się z entuzjazmem ze strony malucha. Bardzo często trzeba dziecku dać możliwość wyboru. W tym miejscu należy podkreślić, że propozycje zabaw powinny być odpowiednio dobrane do stanu emocjonalnego dziecka. Pobudzone i rozentuzjazmowane dziecko nie skorzysta na relaksacyjnej zabawie – najpierw trzeba mu umożliwić wyrazić tłumione emocje. Analogicznie maluch, który jest przestraszony w pierwszej kolejności będzie wypatrywał wyciszenia a niżeli okazji do rozładowania emocji.

Jakie zabawy pozwolą się dziecku uspokoić?

Można wyszczególnić co najmniej pięć rodzajów zabaw relaksujących i uspokajających dla dzieci. Omawiane zabawy to:

Uspokajające zabawy ruchowe

Jedną z najprostszych metod na rozładowanie emocji u dziecka czy też nadmiernego pobudzenia jest aktywność ruchowa. Bardzo często dzieci same, nawet nieświadomie sięgają po ten sposób radzenia sobie z emocjami. Nie zawsze jednak objawia się on w sposób właściwy (skakanie po meblach, szaleńcze bieganie po domu itd.). W takich sytuacjach warto pokazać dziecku alternatywę, chociażby w postaci zabawy na trampolinie czy też aktywności ruchowej opartej o sport. Skorzystać można również zabawek przeznaczonych do aktywności na świeżym powietrzu. Z najbardziej popularnymi modelami tego rodzaju produktów można zapoznać się tutaj – https://www.ebajlandia.pl/Zabawki-ogrodowe-c15

Wyciszenie dzięki zabawom plastycznym

Innym przykładem zabaw relaksujących są te oparte na możliwości wyrażenia kłębiących się w środku emocji. Malowanie czy też rysowanie daje dziecku przestrzeń do wyrażenia siebie, a rodzicom możliwość poznania lęków i obaw. Nazwanie negatywnych emocji pozwala maluchowi w dalszej perspektywie czasu oswoić się z nimi.

Muzyczne zabawy

Dobrze znanym sposobem na relaks (również dorosłym) jest słuchanie muzyki. Pozwól dziecku wybrać jaki rodzaj muzyki chce usłyszeć i jeżeli ma na to ochotę niech tańczy lub skacze w jej takt. Zasadą, której powinno się trzymać w tym przypadku jest zaczynanie od muzyki, która odpowiada stanowi emocjonalnemu dziecka i przechodzenie do muzyki uspokajającej. Alternatywnym podejściem do tematu terapeutycznego muzyki jest umożliwienie dziecku gry na instrumentach muzycznych i wyrażenie w ten sposób swoich emocji.

Zabawy oddechowe dla dzieci

Na sam koniec zostawiliśmy omówienie zabaw oddechowych, które można łączyć z innymi ćwiczeniami relaksacyjnymi. Podstawową techniką jest tutaj oddychanie brzuszne oraz oddychanie środkowe (żebrowe). Obie metody mają na celu skupienie się na oddechu co pozwala dziecku zapomnieć o negatywnych emocjach.

Materiał zewnętrzny

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.