nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Kaczka dziwaczka Jan Brzechwa - treść wiersza
Dziecko

Kaczka dziwaczka Jan Brzechwa – treść wiersza

Kaczka dziwaczka jest jednym z najbardziej znanych wierszy Jana Brzechwy. To przyciągające uwagę dzieło, które cieszy się popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Przenosi nas w świat fantastyczny, pełen barwnych postaci i niezwykłych wydarzeń.

Najpopularniejsze Bajki i Wierszyki dla Dzieci

Kaczka dziwaczka – Jan Brzechwa

Nad rzeczką opodal krzaczka

Mieszkała kaczka-dziwaczka,
Lecz zamiast trzymać się rzeczki
Robiła piesze wycieczki.

Raz poszła więc do fryzjera:
„Poproszę o kilo sera!”

Tuż obok była apteka:
„Poproszę mleka pięć deka.”

Z apteki poszła do praczki
Kupować pocztowe znaczki.

Gryzły się kaczki okropnie:
„A niech tę kaczkę gęś kopnie!”

Znosiła jaja na twardo
I miała czubek z kokardą,
A przy tym, na przekór kaczkom,
Czesała się wykałaczką.

Kupiła raz maczku paczkę,
By pisać list drobnym maczkiem.
Zjadając tasiemkę starą
Mówiła, że to makaron,
A gdy połknęła dwa złote,
Mówiła, że odda potem.

Martwiły się inne kaczki:
„Co będzie z takiej dziwaczki?”

Aż wreszcie znalazł się kupiec:
„Na obiad można ją upiec!”

Pan kucharz kaczkę starannie
Piekł, jak należy, w brytfannie,

Lecz zdębiał obiad podając,
Bo z kaczki zrobił się zając,
W dodatku cały w buraczkach.

Taka to była dziwaczka!

Geneza utworu

Wiersz „Kaczka Dziwaczka” został napisany przez Jana Brzechwę i opublikowany po raz pierwszy w 1939 roku. Jest to zarówno tytuł wiersza, jak i imię jego bohaterki, która charakteryzowała się niecodziennym zachowaniem i wyglądem (m.in. znosiła jaja na twardo i miała czubek z kokardą). Wiersz ten został również wykorzystany w piosence o tym samym tytule z filmu „Akademia Pana Kleksa”, którą wykonywał zespół Fasolki​​.

Biografia Jana Brzechwy

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman (ur. 15 sierpnia 1898, zm. 2 lipca 1966), był znanym polskim poetą i autorem literatury dziecięcej. Zyskał ogromną popularność dzięki swoim wierszom i bajkom dla dzieci, które cechowały się humorystycznym podejściem, zabawnymi rymami i często zawierały moralitet. Jego twórczość, choć skierowana głównie do młodego czytelnika, jest ceniona i lubiana przez czytelników w różnym wieku.

Brzechwa jest autorem wielu klasycznych dzieł literatury dziecięcej, w tym takich jak „Akademia Pana Kleksa”, „Samochwała”, „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach” oraz „Sto bajek”, które są wciąż popularne i często czytane dzieciom w Polsce. Jego twórczość odegrała ważną rolę w kształtowaniu polskiej literatury dziecięcej i jest istotną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.

Jan Brzechwa był także tłumaczem i adaptował na język polski dzieła literatury rosyjskiej i radzieckiej. Warto zauważyć, że jego wczesna twórczość obejmowała również poezję dla dorosłych, zanim skupił się na literaturze dla dzieci. Był również stryjecznym bratem słynnego poety polskiego, Bolesława Leśmiana.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.