nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

klocki
Dziecko

Klocki drewniane dla dziecka – na jakie warto się zdecydować?

Drewniane klocki to jedna z kultowych i najbardziej rozpoznawalnych zabawek. Tego typu akcesoriów używało w dzieciństwie wiele pokoleń. Wykonane z bezpiecznych materiałów mogą być swobodnie wykorzystywane przez pociechy. Odpowiednia wielkość i kształty sprawiają, że mogą się nimi bawić już maluchy w wieku poniżej dwóch lat. W tej kategorii odnaleźć można wiele ciekawych propozycji. Na jakie zestawy warto się decydować?

Zabawki odpowiednie dla młodszych dzieci

Poszczególne rodzaje klocków drewnianych mogą być pokrywane odpowiednim lakierem, malowane lub posiadać grafiki nałożone różnymi technikami. Poszukując akcesoriów dla młodszych dzieci, warto upewnić się, że wszystkie substancje są zupełnie bezpieczne. Pociechy z pewnością będą próbowały brać je do buzi. Zabawki powinny więc być do tego przystosowane. Wśród zestawów chętnie wybieranych dla maluchów w wieku ok. dwóch lat pojawiają się klocki sensoryczne. Umożliwiają stymulację dotyku dzięki wmontowanym przedmiotom o różnej fakturze. Zwykle są to akcesoria pochodzenia naturalnego. Bawiąc się nimi, dzieci mogą rozwijać swoje zmysły na wielu poziomach. Klocki drewniane z tej kategorii posiadają też różne kolory, dzięki czemu są wyjątkowo atrakcyjne dla najmłodszych. Maluchy warto zaopatrzyć również w zestaw klasycznych klocków o różnych kształtach i barwach. Dzięki nim możliwe będzie konstruowanie różnego rodzaju budowli. Takie zabawy wpływają na rozwój wyobraźni przestrzennej i kreatywności.

Atrakcyjne klocki dla pociech w różnym wieku

Od momentu ukończenia drugiego roku życia, dzieciom warto proponować również klocki drewniane w formie układanek. Na poszczególnych elementach pojawiają się części obrazka. Można odnaleźć tutaj zarówno przestrzenne formy, jak i płaskie, drewniane puzzle. Dzięki odpowiednim kształtom zapewnią maluchom możliwość rozwoju motoryki i zdolności manualnych. Dopasowywanie elementów będzie stymulowało rozwój funkcji poznawczych. Poszukując rozwiązań odpowiednich dla kilkulatków, warto odnaleźć klocki tematyczne, które umożliwiają tworzenie historii i zabawy fabularne. Pojawiają się tu klocki drewniane z nadrukami i obrazkami. Często posiadają również nietypowe kształty. Dzięki temu można układać z nich bajkowe zamki lub zagrody na farmie. Pośród nich pojawiają się też figurki postaci, takich jak księżniczki czy zwierzątka. Oprócz tworzenia budowli, dziecko będzie miało możliwość oddać się zabawie w odgrywanie ról, która jest szczególnie ważna dla jego rozwoju. Zabawki z drewna nie przestają cieszyć się popularnością. Dzięki swojej trwałości i uniwersalności takie klocki z pewnością będą wspaniałym gadżetem.

Artykuł powstał we współpracy z https://klocki.edu.pl/

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.