nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Zabawy ruchowe
Dziecko Zdrowie

Jakie zabawy ruchowe zorganizować dla dzieci w domu?

Zabawy ruchowe są nieodłącznym elementem w rozwoju dzieci. Warto więc wiedzieć jakie atrakcje wybrać, aby dziecko się nie nudziło i rozwijało w prawidłowy sposób? Oto zestawienie najlepszych.

Zobacz także: Edukujące gry i zabawy dla dzieci w domu

Zabawy ruchowe dla dzieci –  dlaczego warto?

Ruch podczas rozwoju młodego organizmu nie tylko wspomaga prawidłowy jego wzrost,ale ma także pozytywny wpływ na koncentrację, poprawę zdrowia i oczywiście kondycję. Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat uczyć dziecko nawyków poprzez zabawy ruchowe. Zaowocuje to w przyszłości nie tylko dobrymi zwyczajami, ale również znaczną poprawą stanu zdrowia na kolejne lata.

Ciuciubabka

Jedną z podstawowych zabaw z dzieciństwa jest ciuciubabka. Wymaga przynajmniej dwóch osób, z których jedna jest ciuciubabką. Wybranej osobie zasłania się oczy, czy to opaską, szalikiem lub innym przedmiotem – nie ma znaczenia. Byleby nie szkodziła zdrowiu dziecka. Osoba ta po kilku obrotach wokół własnej osi zaczyna szukać pozostałych członków zabawy. Inni oczywiście próbują unikać ciuciubabki. W tej zabawie ważne jest, aby wszystkie niebezpieczne przedmioty usunąć z miejsca zabawy lub zabezpieczyć je.  

Rozrywka dla energicznych

Pierwsza zabawa jest banalnie prosta. Nie wymaga też specjalnego nakładu środków. Wystarczy dom i jakiekolwiek przedmioty znajdujące się w nim. Rozrywka polega na jak najszybszym dotknięciu przedmiotu wskazanego przez opiekuna. Jest to szczególnie przydatna zabawa przy większej liczbie pociech. Ale uwaga! W atrakcji występują pułapki. Należy uważać na wszelkie niebezpieczne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu oraz pamiętać, że to tylko zabawa – każdy jest wygranym.

Zabawy ruchowe z akcesoriami

Zabawy ruchowe dla dzieci

Kolejną zabawą ruchową możliwą do zorganizowania w domu jest tor przeszkód. Do budowy traktu mogą posłużyć przedmioty codziennego użytku – kołdra, poduszki, piłki czy plastikowe butelki z wodą. Na kołdrze można wykonywać przewroty. Miękkie podłoże na pewno nie zrobi krzywdy maluchowi, a dodatkowym zabezpieczeniem na wystające krawędzie mogą być poduszki.  Z pomocą piłek i butelek można stworzyć slalom. Butelki mogą zostać zastąpione każdym innym przedmiotem, który nie uszkodzi dziecka podczas turlania piłek. Taka zabawa pozwoli mu na rozwijanie swojej koordynacji ruchowej.

Myślenie podczas zabawy ruchowej

Zabawą ruchową, która dobrze nadaje się dla dzieci w wieku przedszkolnym jest zabawa z kolorowymi kartkami. Do aktywności będą potrzebne kolorowe kartki, kredki lub kolorowa tablica. Dziecko wybiera kolor, jednak nie patrząc na kartki, kredki czy inne przedmioty. Po dokonaniu wyboru musi nazwać barwę. Kolejnym krokiem jest odszukanie i dotknięcie przedmiotu w domu, w takim samym lub podobnym ubarwieniu. Dzięki tej zabawie dziecko nie tylko uczy się nazw kolorów, ale również spostrzegawczości i koordynacji ruchowej.

Zabawy ruchowe w domu dostępne na YouTube

Serwis YouTube umożliwia nie tylko słuchanie muzyki czy odtwarzanie filmów. Warto wykorzystać go do zachęcenia dzieci do aktywnego spędzenia czasu. Oczywiście nie ma to polegać na włączeniu dziecku nudnej bajki czy filmu naukowego. Mowa tu o programach przygotowanych do ćwiczeń, nie tylko z realnym instruktorem. Nowoczesna technologia pozwala na stworzenie animowanej postaci, która zachęci dziecko do zabawy ruchowej oraz będzie pozytywnie przez nie postrzegana. 

Podsumowanie

Aktywność ruchowa w rozwoju i edukacji młodego człowieka jest niezwykle ważna. Zabawy ruchowe dla dzieci w domu są dobrym sposobem na zarówno poszerzenie ich umiejętności jak i obserwowanie postępów w dorastaniu. Warto kultywować dobre nawyki od najmłodszych lat, aby potem zaowocowały dobrym zdrowiem i samopoczuciem.  

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.