nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Obowiązki dziecka w domu
Dziecko

Obowiązki dziecka w domu

Dobre nawyki w życiu dziecka należy budować od najmłodszych lat. Rodzice powinni stopniowo usamodzielniać pociechę i pamiętać, aby obowiązki dziecka były dostosowane do wieku. Oto kilka przykładowych obowiązków domowych do realizacji przez podopiecznego.

Zobacz także: Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Obowiązki dziecka w jego pokoju

Wydaje się, że pokój dziecka jest jego królestwem, a bałagan pozostawiony w nim to wyłącznie jego sprawa. Rozpoczynając wprowadzenie obowiązków od tego miejsca sprawimy, że podopieczny zacznie sam zauważać bałagan w swoim najbliższym otoczeniu. Pozwoli mu to nie tylko dostrzec skutki jego działań, ale także nauczy się, jak radzić sobie z porządkami. Do zadań w pokoju dziecka należeć mogą:

 • ścielenie łóżka,
 • ścieranie kurzy,
 • odkurzanie,
 • składanie ubrań,
 • odkładanie zabawek na miejsce,
 • ogólne dbanie o otoczenie.

Kuchnia – czy są tu jakieś obowiązki dla dziecka?

Obowiązki dziecka w domu

W kuchni ciężko znaleźć obowiązki dla kilkuletniego dziecka. Podczas jakichkolwiek prac ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo, o co ciężko w tym pomieszczeniu. Jednak przy odpowiedniej opiece, nawet siedmiolatki mogą mieć tam zadania do realizacji. Podczas ich pomocy należy zwracać szczególną uwagę na ostre narzędzia. Najlepiej przechowywać je w niedostępnych miejscach. Innym niebezpieczeństwem jest piekarnik, kuchenka i ciepłe dania w zasięgu dziecka. Od tych rzeczy należy trzymać dziecko jak najdalej. Obowiązki, jakie dziecko może wykonywać przy odpowiedniej opiece to:

 • pomoc przy robieniu prostych dań, niewymagających krojenia składników,
 • nakrywanie do stołu,
 • wkładanie i wyciąganie naczyń ze zmywarki, jednak pod opieką rodzica,
 • rozpakowywanie zakupów spożywczych.

Obowiązki dziecka w łazience

Łazienka również może być miejscem obowiązków domowych dziecka. W tym pomieszczeniu poza zachlapaną podłogą istnieją niebezpieczeństwa,które, należy wziąć pod uwagę, planując zadania dla podopiecznego. Trzeba przede wszystkim schować w bezpiecznym i niedostępnym dla nich miejscu detergenty, płyny i inne substancje. Dotyczy to także kosmetyków i perfum, które niejednokrotnie przyciągają uwagę pociechy. Gdy miejsce jest gotowe, trzeba przekazać instrukcję wykonywania czynności. Nie mogą to być zbyt skomplikowane zadania. Do tych łatwiejszych i bezpiecznych zaliczyć można:

 • wycieranie wody po prysznicu czy kąpieli,
 • odkładanie użytych przedmiotów na miejsce,
 • dbanie o czystość łazienki – mycie umywalki po szczotkowaniu zębów, czy wanny po kąpieli,
 • układanie ręcznika w taki sposób, żeby wysechł.

Obowiązki dziecka niezależnie od pomieszczenia

Dzieci powinny stopniowo się usamodzielniać poprzez wprowadzenie im obowiązków. Dlatego uświadamianie ich, że należy samemu wyczyścić zęby czy włosy powinno zostać wprowadzone we wczesnym wieku. To samo dotyczy samodzielnego ubierania się, pakowania tornistra, odrabiania zadań domowych czy innych, związanych z samodzielnością zadań. Większość obowiązków przyjdzie samodzielnie z czasem, jednak nie wszystko wydaje się takie oczywiste dla dziecka. Dlatego tak ważne jest uświadamianie pociechy o obowiązkach domowych, jakie na nią czekają.

Podsumowanie

Każdy był kiedyś dzieckiem i wie, że droga do dorosłości nie jest łatwa. Poprzez wprowadzenie obowiązków domowych dziecku, rodzice uczą je nie tylko samodzielności, ale i odpowiedzialności. Dlatego warto wprowadzać zwyczaje, które w przyszłości pomogą w życiu dorosłego potomka. 

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.