nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Bezpieczne place zabaw
Parenting

Bezpieczne place zabaw dla najmłodszych

Dlaczego place zabaw z atestem są tak ważne? Warto zadać sobie to pytanie, jeżeli ktoś jest na etapie zakładania placu zabaw dla najmłodszych. Wydawać by się mogło, że urządzenie takiego terenu nie powinno stanowić problemu. Błąd! Jeżeli ktoś chciałby być pewny tego, że milusińscy faktycznie będą bawić się w dobrym, bezpiecznym miejscu, do wszystkiego musi podejść z głową. Cały teren NIE może być zaplanowany bez sensu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Co dokładnie należy rozumieć poprzez sformułowanie „Place zabaw z atestem„? Fakt, że zostały one przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Rodzice mogą być pewni tego, że podczas zabawy dzieciom nic nie grozi. Oczywiście – o ile dane przyrządy użytkowane są zgodnie z przeznaczeniem. Ten aspekt również należy wziąć pod uwagę. Nawet najbardziej bezpieczny plac może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia, jeżeli nie jest użytkowany w odpowiedni sposób.

Wszystkie zabawki, jakie będą znajdowały się na placu zabaw muszą spełniać wytyczne norm z grupy PN-EN 1176. Uwaga! Ważna jest również sama nawierzchnia, która musi spełniać wytyczne normy PN-EN 1177. Tak, istnieją odpowiednie wymogi także odnośnie do powierzchni, która musi uwzględniać wysokość swobodnego upadku przypisanego do danej zabawki. Wydaje się skomplikowane? Takie faktycznie jest, ale nie można zapomnieć o tym, że chodzi tu o bezpieczne, atestowane place zabaw, gdzie bez obaw będzie można wpuścić dziecko.

Dobra zabawa dla dzieci

Tak, na pewno wiele osób powie, że takie place zabaw z atestem są przesadą. No przecież w dawnych czasach takich rzeczy nie było. Tak, ale dawno temu nikt nie był w stanie tak mocno upilnować bezpieczeństwa maluchów. Dzisiaj jest to możliwe, dlatego można bez obaw puścić maluchy na różnego rodzaju zabawki, które są w stanie zaoferować ogrom możliwości. Kiedyś na placach dostępne były tylko huśtawki, koniki i ewentualnie drabinki. Dzisiaj te możliwości są znacznie szersze, włączając w to nawet małe ścianki wspinaczkowe.

Aby jednak dzieci nie miały żadnych obaw o to, że coś im się stanie, atestowany plac zabaw musi spełniać rygorystyczne warunki, które są zawsze sprawdzane. Żaden plac zabaw nie zostanie dopuszczony do użytku, jeżeli wcześniej nie zostanie w odpowiedni sposób przetestowany. Tak, jest z tym trochę zachodu, ale czego się nie robi dla maluchów. W końcu będzie to przestrzeń przeznaczona do zabawy, gdzie naprawdę będzie można się doskonale czuć. Przy tej okazji rodzice będą mieli okazję do tego, aby chociaż przez chwilę odpocząć na ławeczce.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.