nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

plecaki szkolne
Dziecko

Czym się kierować wybierając plecak szkolny dla dziecka?

Przed każdym rokiem szkolnym konieczne jest skompletowanie wyprawki szkolnej. Jednym z kluczowych elementów w tym zakresie jest zakup plecaka dla dziecka. Na rynku dostępne są oczywiście różne plecaki szkole. Pamiętać jednak trzeba, że wybór tego konkretnego nie może być przypadkowy. Plecak musi pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy, być wygodny, ale i bezpieczny. Czym zatem kierować się przy jego wyborze?

Waga plecaka szkolnego dla dziecka

Plecaki szkolne dostępne są w różnych wariantach pojemnościowych. Z tego też powodu dostępne są także w różnych wielkościach. Wybierając plecak, pamiętać trzeba, że jego waga jest kluczowa dla zdrowia dziecka. Wypełniony książkami plecak nie może stanowić dla dziecka zbyt dużego ciężaru. W innym wypadku nie trudno będzie o wykształcenie się u dziecka wady postawy. Ile zatem powinien ważyć plecak? W przypadku dzieci z klas 1-3 jego waga nie powinna być większa niż 1,2 kg. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to waga plecaka nie powinna przekraczać 1,4 kg. Pozostaje jeszcze kwestia tego, ile ważyć może plecak z zawartością. Przyjmuje się, że waga plecaka spakowanego nie może być większa niż 15% wagi dziecka.

Pojemność plecaka szkolnego dla dziecka

Tak jak w przypadku wagi, także w przypadku pojemności na rynku dostępne są różne plecaki szkolne. Oczywiście musi być ona dobrana pod kątem tego, ile i jakie rzeczy mają być w plecaku przechowywane. W przypadku uczniów klas 1-3 dobrym wyborem może być plecak o pojemności 10-20 litrów. W takim plecaku dziecko bez problemu zmieści podręczniki, zeszyty, piórnik i drugie śniadanie. Starsze dzieci potrzebują plecaka o większej pojemności. Dobrym wyborem będzie plecak o pojemności 25-30 litrów.

Konstrukcja plecaka szkolnego dla dziecka

Wybierając plecak szkolny, nie można zapomnieć o kwestii jego konstrukcji. Najważniejsza jest tu jego tylna ścianka. Ważne jest, aby była ona odpowiednio usztywniona. Chronić będzie to plecy dziecka przed uciskiem. Poza tylną ścianką istotne są także szelki w plecaku. Muszą być oczywiście regulowane. Dzięki temu plecak będzie można dostosować do wzrostu dziecka. Istotny jest także materiał, z którego szelki zostały wykonane. Dobrze, jeśli będą wypełnione pianką. Zapewni to większy komfort. Poza tym ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 4 cm. W innym wypadku mogą wbijać się w ramiona.

Każde dziecko nosi swój plecak codziennie przez wiele godzin. Nie może być on zatem wybrany przykładowo. Powyższe wskazówki z pewnością pomogą wybrać ten idealny.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.