nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Kiedy noworodek zaczyna widzieć - etapy rozwoju wzroku
Parenting

Kiedy noworodek zaczyna widzieć – etapy rozwoju wzroku

Pewnie wiele ludzi zastanawia się kiedy noworodek zaczyna widzieć? Każdy rodzic cieszy się niezmiernie, gdy maluszek przygląda się jego twarzy. Dlatego trudno sobie wyobrazić, że oczy noworodka nie działają jak wzrok u dorosłych. Nowo narodzone dziecko widzi obraz za mgłą. Potrafi jedynie odróżnić jasne i ciemne plamy. Wzrok niemowlaka jest słaby i wrażliwy na światło słoneczne. A wszystko za sprawą warunków, jakie panowały w brzuchu matki. Jednak wzrok noworodka szybko się rozwija. Po paru miesiącach zmysł ten osiąga poziom niemalże doskonałości.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć – pierwsze tygodnie życia.

Istnieje koncepcja, że noworodek tuż po urodzeniu nic nie widzi. Wynika to z braku reakcji na twarz rodziców czy np. zabawki. Jest to oczywiście błędne przeświadczenie. Faktem jest, że wzrok niemowlaka jest najmniej rozwiniętym zmysłem. Wynika to z warunków, jakie panują w brzuchu matki. Przez brak światła wzrok nie ma możliwości rozwoju. Dziecko po porodzie ma opuchnięte oczy. Opuchlizna ma chronić noworodka przed światłem, do którego nie jest jeszcze przyzwyczajony. Jego ostrość widzenia jest aż 30 razy słabsza nić u dorosłego człowieka. Niemowlę początkowo widzi tylko te przedmioty, które znajdują się w odległości 20-30 cm od jego twarzy. Wszystko dalej jest za mgłą. Początkowo nie odróżnia nawet kolorów. Zmysł wzroku reaguje jedynie na silne kontrasty. Według badań noworodki nie widzą przestrzennie.

Pierwsze miesiące życia maluszka.

Między drugim a trzecim miesiącem życia, brzdąc zaczyna dostrzegać elementy twarzy oraz mimikę. Świadczy o tym fakt, iż niemowlę potrafi odwdzięczyć się uśmiechem, gdy to my się do niego uśmiechamy. Bobas w tym okresie zaczyna śledzić wzrokiem przedmioty będące w ruchu, dlatego koniecznie w tym czasie warto zamontować nad łóżeczkiem karuzelę z zabawkami. Maluch wciąż nie odróżnia kolorów, ale wzrok jest coraz ostrzejszy, a świat staje się trójwymiarowy.

Kiedy wzrok noworodka jest już w pełni rozwinięty?

Większość dzieci ma perfekcyjnie rozwinięty wzrok około 10 miesiąca życia. Jednak zakłada się, iż zmysł ten jest ostry dopiero po ukończeniu roczku przez malucha. We wcześniejszych okresach wzrok dziecka się rozwija. Bobas potrafi zapamiętywać i rozpoznawać mnóstwo przedmiotów. Ponadto w 4 miesiącu życia dziecko odróżnia wiele kolorów. Dzięki właściwej stymulacji, odpowiednim zabawom czy oglądaniu specjalnych książeczek z różnymi barwami, nie tylko zmysł wzorku, ale również słuchu i dotyku, będzie rozwijał się dynamiczniej. Warto zapewnić naszemu bobasowi odpowiednie warunki samodoskonalenia.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.