nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

zabawki dla rocznego dziecka
Parenting

Najlepsze zabawki dla rocznego dziecka

W momencie swoich pierwszych urodzin każde dziecko znajduje się w stadium wzmożonego rozwoju. Kształtują się jego zmysły oraz pojawiają się nowe formy poruszania się. By pomóc dziecku odkrywać świat, warto zapewnić mu dostęp do odpowiednich zabawek. Jakie produkty najlepiej sprawdzą się w tej roli?

Jakich zabawek potrzebuje roczne dziecko?

Zabawki powinny być dobrane tak, by podczas zabawy stymulować możliwie jak najwięcej zmysłów. Roczne dziecko jest wyjątkowo wrażliwe na nowe pochodzące z otoczenia bodźce – chętnie poznaje nowe kolory, dźwięki oraz bada różne powierzchnie za pomocą dotyku. Rozwija przy okazji motorykę – powoli zyskuje umiejętność chodzenia, próbuje chwytać przedmioty oraz nimi rzucać. Zabawki angażujące malucha pod kątem aktywności fizycznej są bardzo ważnym elementem dziecięcej wyprawki. Roczna pociecha nieustannie uczy się utrzymywać równowagę, balansować oraz udoskonalać swój chód.

Zabawki wspomagające rozwój intelektualny i fizyczny

Maluch w wieku jednego roku przechodzi intensywne zmiany w swoim ciele. Zadbanie o jego prawidłowy rozwój poznawczy powinno więc być priorytetem dla każdego rodzica. Cel ten realizować można za pomocą wielu zabaw – z pomocą przychodzą takie gry, jak „A kuku!” albo gonitwa. Motoryczną sprawność dziecko rozwinie za sprawą takich zabawek jak chodziki albo koniki na biegunach. Dobrym pomysłem są także baseny z kulkami. Klocki dla rocznego dziecka będą doskonałą okazją do treningu motoryki małej. Chwytanie, układanie oraz tworzenie z nich różnych budowli to istotny jej element. Nie należy jednak lekceważyć psychicznej strony rozwoju malucha. Roczne dziecko dopiero uczy się nazywać rzeczy po imieniu – w tym procesie można mu pomóc za pomocą zabawek, które dźwiękiem i obrazem nauczą go korzystania z zarówno mowy mówionej, jak i, później, pisanej. Mogą to być na przykład interaktywne tablety. Dobrym pomysłem na rozrywkę dla malucha jest sprawienie mu sortera – dobierając kształty do pasujących do nich dziur, dziecko stopniowo nabywa umiejętności logicznego myślenia.

Czym sugerować się przy wyborze zabawek dla rocznego dziecka?

By wybrać najlepsze zabawki dla rocznego dziecka, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Bezpieczeństwo przede wszystkim – przedmioty, jakie zakupimy dla malucha, powinny być wykonane według rygorystycznych standardów. Elementy, z których się składają, powinny zaś posiadać odpowiednie atesty, świadczące o ich nietoksyczności oraz zdatności do użytku przez dzieci. Najczęściej zdarza się, że dostępne w Internecie tanie zabawki takowych nie posiadają. Polski rynek pełen jest produkowanych masowo towarów pochodzących z Chin. Cechuje je znacznie niższa jakość – łatwo uszkadzają się oraz ulegają szybkiemu zużyciu. By zapewnić swojemu dziecku zabawki najwyższej klasy, warto zainwestować w produkt rodzimej produkcji, szczególnie pochodzące ze sklepów handmade. Ci producenci nie tylko oferują najwyższej klasy towar, lecz także gwarancję zakupu wyposażenia w pełni nietoksycznego. Po wybraniu odpowiedniego sklepu warto bacznie przyjrzeć się ofercie i zestawić ją ze swoimi oczekiwaniami oraz gustami malucha – dzięki temu jeszcze łatwiej damy radę wybrać odpowiednie kształty i barwy zabawek.