nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

jak nauczyć dziecko czytać
Rodzice

Jak nauczyć dziecko czytać?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jak nauczyć dziecko czytać? Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, ale nie jest niemożliwe. Naukę czytania najlepiej zacząć od czytania dziecku bajek i przyzwyczajania go do książek. Oswojenie dziecka z książkami, literami powinno być pierwszym krokiem. Dzięki zainteresowaniu dziecko samo będzie chciało nauczyć się czytać, poznać litery i cyfry.

jak nauczyć dziecko czytać

Nauka czytania poprzez zabawę

Powinniśmy również wybrać odpowiedni czas na naukę czytania. Dziecko musi mówić pełnymi zdaniami i być gotowe na naukę. Kolejnym krokiem do sukcesu powinna być nauka alfabetu. Bez poznania go niemożliwe będzie nauczenie dziecka czytania. Alfabet jest podstawą czytania. Nauka powinna odbywać się poprzez zabawę. Nie możemy traktować tego jako przymus. Dziecko samo musi chcieć, a zabawa jest najlepszą zachętą do nauki. Dziecko nie będzie kojarzyło wtedy nauki z czymś nieprzyjemnym, a przeciwnie z zabawą i świetnie spędzonym czasem z rodzicami. Po nauce alfabetu można przejść do konkretnych książek. Wybór książek powinien być dostosowany do wieku dziecka. Krótkie, zwięzłe książeczki to świetny pomysł na pierwsze czytanki. Litery powinny być odpowiednio duże, by dziecko nie miało problemu z łączeniem liter i czytaniem. Tematyka również powinna być dostosowana do wieku dziecka. Może to być książeczka o zwierzątkach dla młodszych lub fantastyczna z baśniami dla tych nieco starszych, którzy później rozpoczęli naukę czytania. Pamiętajmy, by dziecko kojarzyło czytanie z czymś przyjemnym, wtedy będzie wracało do tego o wiele chętniej niż pod przymusem nauki.

tulanki.pl
Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.