nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Ustawienie siedziska w spacerówce
Dziecko

Ustawienie siedziska w spacerówce – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Gdy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, nadchodzi czas na zmianę wózka: zamiast gondoli pojawia się spacerówka. Wybór nowego pojazdu generuje zwykle wiele pytań, a jednym z nich jest kwestia ustawienia siedziska. Zastanawiasz się, czy lepiej przewozić malucha przodem, czy może tyłem do kierunku jazdy? Spróbujemy przedstawić wady i zalety obu rozwiązań.

Tyłem do świata, przodem do mamy

Wożąc małe dziecko w gondoli, masz je cały czas na oku – podczas spaceru możesz obserwować, czy śpi, czy jest zadowolone, czy może zaczyna marudzić i w razie potrzeby szybko zareagować. Tak samo jest w spacerówkach ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Maluch jest zwrócony twarzą w twoją stronę, cały czas się widzicie. Możesz utrzymywać kontakt wzrokowy ze swoim dzieckiem, mówić do niego, kontrolować jego pozycję, podawać mu jedzenie i picie. Wiele dzieci czuje się bezpieczniej, gdy widzą znajomą osobę pchającą wózek, niż gdy nie mają jej w polu widzenia.

Wożenie malucha tyłem do kierunku jazdy pozwala płynnie przejść do jazdy w spacerówce, nie wywołując stresu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które doświadczają tak zwanego lęku separacyjnego i lubią zawsze mieć rodziców na oku, oraz najmłodszych, dopiero co wyjętych z gondoli, których pozycję w wózku trzeba uważnie obserwować, by móc w razie potrzeby ją poprawić lub na przykład rozłożyć siedzisko na płasko.

Specjalista z produkującej wózki dla dzieci firmy Coletto wymienia pozostałe zalety spacerówek ustawionych tyłem do kierunku jazdy:

Badania wykazały, że rodzice wożący dzieci przodem do siebie chętniej do nich mówią, a maluchy częściej się uśmiechają, nawiązują kontakt z opiekunem i łatwiej zasypiają. Takie spacery sprzyjają więc pogłębianiu więzi.

Twarzą w kierunku jazdy, czyli czas na zwiedzanie!

Tradycyjne spacerówki mają siedziska ustawione przodem do kierunku jazdy. Dziecko może więc bez przeszkód oglądać świat i zwiedzać okolicę. Niektóre maluchy wyraźnie się tego domagają i w takiej pozycji są znacznie spokojniejsze. Fascynuje je po prostu wszystko – mijani ludzie, psy czy samochody, budynki i drzewa, wszelkie elementy krajobrazu. Im starsze dziecko, tym więcej bodźców jest w stanie przyjąć, a wręcz domaga się spacerów w miejsca, gdzie wiele się dzieje.

Minusem takiego ustawienia jest fakt, że tracisz dziecko z oczu, co jakiś czas musisz więc zajrzeć, żeby sprawdzić, co kombinuje mały człowiek. Starsze niemowlęta, nie mówiąc już o dwu- i trzylatkach, potrafią jednak dobitnie i głośno komunikować swoje potrzeby, i zazwyczaj chętniej podróżują w wózkach spacerowych ustawionych przodem do kierunku jazdy.

Kiedy warto kupić wózek z przekładanym siedziskiem?

Coraz więcej modeli wózków wielofunkcyjnych, czyli łączących funkcje wózka głębokiego i spacerowego, ma możliwość ustawienia siedziska spacerówki zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Wózki 2w1 lub 3w1 kupuje się z myślą o kilkuletnim użytkowaniu zazwyczaj jeszcze przed urodzeniem się dziecka. Możesz wtedy pomyśleć o wybraniu modelu, który pozwala na przekładanie siedziska, ponieważ nie znasz jeszcze przyszłych preferencji swojej pociechy. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu zmienisz ustawienie w zależności od wieku malucha i jego potrzeb – czasem nawet kilka razy w ciągu jednego spaceru. To ogromna wygoda dla wielu rodziców.

Jeśli jednak twoje dziecko jest już starsze i chętnie ogląda świat, tradycyjna spacerówka ustawiona przodem do kierunku jazdy powinna w zupełności Wam wystarczyć do komfortowego podróżowania. Wybór tego typu wózków jest znacznie większy, łatwiej więc wybrać model, który spełni wszystkie stawiane mu wymagania.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.