O pozytywnym wpływie muzyki na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne zostało już bardzo dużo powiedziane i napisane. Jako terapię stosowano ją już w czasach starożytnych i to z bardzo pozytywnym skutkiem. Do dzisiaj wszyscy wiemy, że muzyka łagodzi obyczaje, dlatego towarzyszy nam w najróżniejszych okolicznościach. Ma również niebagatelny wpływ na rozwój dzieci, dlatego muzykoterapia w przedszkolu jest bardzo często stosowana.
Zalety muzykoterapii w przedszkolu
Muzyka sama w sobie pełni rozmaite funkcje. Nie tylko poznawcze czy estetyczne, ale także zabawowe, ekspresyjne, emocjonalne czy wspólnotowe. Dziecko nie tylko uwrażliwia się na różne rodzaje muzyki, uczy się rozpoznawać najważniejsze utwory wybitnych kompozytorów, ale również wyrażać swoje emocje czy pokonywać lęki. Spontaniczne zabawy przy muzyce wpływają na integrowanie się grupy, nawet dzieci nieśmiałe i zagubione znacznie chętniej angażują się w taką aktywność. Muzykoterapia w przedszkolu wpływa również na lepszą komunikację między dziećmi a nauczycielem. To również sposób na odstresowanie i zrelaksowanie, a także na pobudzenie u dziecka kreatywności.
Dla kogo jest przede wszystkim wskazana muzykoterapia w przedszkolu?
Obcowanie z muzyką wpisane jest naturalnie w program przedszkola. Dzieci słuchają, tańczą, śpiewają, a to ma bardzo duży wpływ na ich poznawczy, emocjonalny i społeczny rozwój. Dodatkowe zajęcia są szczególnie polecanie dzieciom, które są nadpobudliwe, lękowe, zestresowane, mające trudności w nauce i przyswajaniu nowych wiadomości, nieśmiałe i wycofane, a także z niską koordynacją ruchową i niepełnosprawne. Muzykoterapia w przedszkolu pozytywnie wpływa więc na wszystkie dzieci, a szczególnie polecana jest dla tych, które z różnych przyczyn mają utrudniony start w przedszkolu. Ich dodatkowym atutem jest to, że dzieci bardzo chętnie angażują się w takie zajęcia.
Czego uczy obcowanie z muzyką
Muzykoterapia w przedszkolu przede wszystkim uczy maluchy jak radzić sobie z emocjami, rozładowywać napięcie, komunikować się i integrować z innymi dziećmi. Dzieci rozluźniają się, relaksują i uczą aktywnego wypoczynku. Dzięki zabawom ruchowym przy muzyce poprawia się ich koordynacja ruchowa, motoryka, znacznie korzystniej przebiega również leczenie czy rehabilitacja. Muzyka ma również niezwykle pozytywny wpływ na samopoczucie. Dziecko staje się weselsze, spokojniejsze i co bardzo ważne, także bardziej kreatywne. Zdecydowanie więc powinny to być jedne z najważniejszych i obowiązkowych zajęć przedszkolnych.