nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Jak wybrać fotelik samochodowy - kilka wskazówek
Zakupy

Jak wybrać fotelik samochodowy – kilka wskazówek

Bezpieczeństwo dzieci jest zawsze priorytetem dla rodziców, a zwłaszcza tych świeżo upieczonych. Z troską wybierają wszystkie elementy wyprawki, wózek, nosidło, ubranka, czy kosmetyki. Ale kwestia bezpieczeństwa w kluczowych sprawach nie zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Jedną z fundamentalnych kwestii w dzisiejszych czasach jest bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Właśnie dlatego w tym artkule skupimy się na pytaniu, jak wybrać fotelik samochodowy i to niezależnie od wieku dziecka.

Kluczowe kwestie przy wyborze fotelika

Wybierając fotelik dla dziecka, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na posiadane atesty. Zgodnie z polskim prawem każdy sprzedawany fotelik musi mieć homologację, ale nie gwarantuje ona tego, że fotelik będzie bezpieczny. Warto wybrać model, którego bezpieczeństwo zostało potwierdzone przez niezależnych specjalistów: ADAC czy PIMOT.

Fotelik musi być zawsze dopasowany do dziecka, ale i do samochodu. Foteliki różnią się wielkościom, zwykle wyróżnia się 3 klasy fotelików, dla których określone są ramy wagowe dziecka. Warto jednak pamiętać, że dzieci różnią się nie tylko wagą, ale też wzrostem i tęgością. Dlatego nie każdy fotelik musi być dla nich równie wygodny, i zwłaszcza starsze dzieci powinny swój fotelik mierzyć. Ponadto nie każdy fotelik da się zamontować w dowolnym samochodzie. Właśnie dlatego foteliki najlepiej kupować stacjonarnie, przymierzyć do samochodu. Trzeba tu też zweryfikować opcję montażu, czy lepiej będzie pasował model przypinany na pasy czy na ISOFIX.

Czy dobry fotelik musi kosztować krocie?

Na bezpieczeństwie dziecka nikt nie chce oszczędzać, jednak warto pamiętać, że drogi fotelik samochodowy nie musi być dobry. Na cenę takiego sprzętu wpływają przecież nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale też design, użyte materiały wykończeniowe i marketing marki. Nie oznacza to, że można bezkrytycznie kupować tanie foteliki w supermarkecie. Kwestię ceny i bezpieczeństwa zawsze warto wyważyć, bo często wiele fotelików o całkiem sporej rozpiętości cenowej ma podobne wyniki w testach bezpieczeństwa.

To właśnie atesty i wyniki testów typu ADAC powinny być tym, na co patrzymy przy wyborze fotelika. Zwykle tańsze modele nie mają się w tym względzie za bardzo czym pochwalić, ale już średnia półka cenowa jest zwykle bogata w przyzwoite, a nawet bardzo dobre modele.

Warto jednak pamiętać, że nie warto kupować używanych fotelików, nawet tych najbardziej pożądanych modeli. Taka opcja może kusi dużymi oszczędnościami, jednak nigdy nie mamy gwarancji, czy taki fotelik nie brał udziału w wypadki. A jak wiadomo powypadkowy fotelik nadaje się tylko do wyrzucenia. Wyjątkiem może być kupno używanego fotelika od rodziny czy bliskich przyjaciół, którego historia jest nam dobrze znana.

Redakcja bloga skupia się na dostarczaniu wartościowych treści, które pomagają w codziennych wyzwaniach związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci. Blog jest skarbnicą wiedzy i inspiracji, która pomaga rodzicom w pełni cieszyć się z podróży, jaką jest wychowanie dzieci.