Czas spędzony w przedszkolu powinien być dla malucha przyjemny i pożyteczny. Ruch pozytywnie wpływa na jego rozwój, a kontakt z rówieśnikami rozwija umiejętności społeczne. Jedną z możliwości na udoskonalenie tych zdolności są zabawy dla dzieci w przedszkolu.
Zobacz także: Jak przekonać dziecko do przedszkola?
Stary niedźwiedź
Niektóre zabawy dla dzieci w przedszkolu od lat są niezmienne. Jedną z nich jest stary niedźwiedź, rozrywka znana od pokoleń. Gra adresowana jest do większej grupy przedszkolaków. Do jej zorganizowania potrzebna jest znajomość piosenki stary niedźwiedź, a brzmi ona tak:
Stary niedźwiedź mocno śpi (x2),
My się go boimy,
Na palcach chodzimy,
Jak się zbudzi to nas zje (x2),
Tytułowym niedźwiedziem jest jedno wybrane dziecko, które na czas śpiewania piosenki jest w środku koła, jakie tworzą jego koledzy trzymający się za ręce. Dalsza część piosenki brzmi:
Pierwsza godzina, niedźwiedź śpi,
Druga godzina, niedźwiedź chrapie,
Trzecia godzina niedźwiedź łapie!
Po takim wyliczeniu, następuje złapanie przez niedźwiedzia rówieśników. Złapane dziecko jest niedźwiedziem na kolejną rundę gry.
Zabawy dla dzieci w przedszkolu – Labada
Zabawa w grupie nie zawsze oznacza łatwiejsze wykonanie zadania. Kolejną z rozrywek, jakie przygotowano dla dzieci, jest taniec Labada. Wykonywane podczas niego ćwiczenia, byłyby znacznie łatwiejsze do wykonania w pojedynkę – ale bez grupy, zabawa nie miałaby sensu. Maluchy tańczą do piosenki w kole, trzymając się nawzajem za wybraną część ciała. Aby można było rozpocząć grę, trzeba znać prosty tekst piosenki:
Tańczymy labada, labada, labada,
Tańczymy labada, małego walczyka.
Tańczą go harcerze, harcerze, harcerze,
Tańczą go harcerze i małe dzieci też.
Po tej zwrotce, opiekun grupy pyta, czy dana część ciała była już wspominana. Jest to główny element piosenki, ponieważ to ta wybrana partia ciała stanowi połączenie pomiędzy uczestnikami. Przykładowo, po wybraniu kolan – dzieci muszą tańczyć w kole, trzymając rówieśnika po prawej i lewej stronie za kolana. Dalsza część piosenki może wtedy brzmieć:
Opiekun: Rączki były?
Dzieci: Były!
Opiekun: Kolana były?
Dzieci: Nie!
Opiekun: To chwytamy się za kolana.
Po takiej wymianie zdań zabawa trwa nadal, a nauczyciel za każdym kolejnym razem wylicza wcześniejsze części ciała i proponuje nowe.
Szukanie zaginionego skarbu
Do tej zabawy nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności, znajomości tekstu piosenek, rymowanek czy dodatkowego sprzętu. Może za wyjątkiem skarbu, jednak nim może zostać dowolny przedmiot – klocek LEGO, kostka do gry, moneta. Ważne jest, aby przedmiot ten był stosunkowo mały i możliwy do schowania. Gra polega na wybraniu jednego dziecka spośród grupy, które będzie szukało zaginionego skarbu. Po wytypowaniu malucha, musi on opuścić salę lub odwrócić się tak, żeby nie widział co dzieje się za jego plecami. Drugie, wybrane dziecko, ma za zadanie ukryć skarb gdzieś w pomieszczeniu. Następnie, wybrana do szukania osoba szuka przedmiotu, a cała grupa podpowiada mu, jak blisko lub daleko znajduje się od kryjówki, za pomocą słów ciepło-zimno.
Zabawy dla dzieci w przedszkolu poprzez gimnastykę
W przedszkolu także można zorganizować indywidualne ćwiczenia dla dzieci. Przy odpowiedniej ilości miejsca i mniejszej grupie, można zrobić ciekawe ćwiczenia. Ich przebieg zależy od posiadanych akcesoriów. Przydatne mogą być: woreczki i piłki gimnastyczne, piłki do gry lub kijki.
Zabawy dla dzieci w przedszkolu z woreczkami gimnastycznymi
Gdy na wyposażeniu przedszkola do dyspozycji są małe woreczki gimnastyczne, często z nasionami roślin, można je wykorzystać w różnorodny sposób. Najprostszym z nich będzie zwykłe podrzucanie jednego z nich nad sobą tak, żeby dało się go złapać. Odmianą tej zabawy jest podrzucanie przedmiotu do kolegi, jednak należy zachować szczególną uwagę, aby nikomu nie stała się krzywda. Woreczek można użyć także do korekcji postawy, poprzez położenie go na głowie i przejściu określonej odległości.
Piłki gimnastyczne
Zabawy z piłkami gimnastycznymi lepiej wykonywać na zewnątrz, ze względu na ich spory rozmiar i ich skoczność. Z ich pomocą można wykonać konkurs na dotarcie do mety, podczas którego uczestnicy będą skakali na piłkach. Inną propozycją jest turlanie lub podrzucanie (zalecane dla starszaków) zabawki, jednak ze względu na jej wielkość, należy uważać, żeby nikomu nie stała się krzywda.
Piłki do gry
Piłki, poza takim samym ich wykorzystaniem jak wcześniej opisywane akcesoria, można użyć do jeszcze innych zabaw. Jedną z nich jest rzucanie do celu, którym może być wiaderko, hula-hop lub bramka. Bardziej grupowym zajęciem, organizowanym raczej na zewnątrz, może być zabawa w kolory. Polega na zebraniu się dzieci w koło oraz podawaniu sobie piłki. Rzucający mówi kolor, a osoba do której leci piłka musi ją złapać, jeśli wypowiadany kolor to nie czarny, szary lub biały. To, jakie odcienie i ile ich wybrać, zależy od ustaleń, kombinacje są dowolne.
Zabawy dla dzieci w przedszkolu z kijkami
Zabawy dla dzieci w przedszkolu z kijkami mają charakter głównie ćwiczeń gimnastyczych. Z ich pomocą, dzieci mogą się rozciągać i rozwinąć koordynację ruchową. Jednym z zadań do realizacji z wykorzystaniem kijków, jest turlanie ich stopą do wyznaczonego celu. Innym sposobem na rozrywkę, jest przekładanie przedmiotu dookoła siebie lub trzymając go obiema rękami – przekładać za plecy czy przez nogi.
Zabawy dla dzieci w przedszkolu – podsumowanie
Z pomocą bardzo prostych akcesoriów, można ciekawie zorganizować zabawy dla dzieci w przedszkolu. Do realizacji niektórych z nich nie trzeba nawet specjalnych narzędzi – nieraz wystarczy znajomość prostych piosenek i trochę wyobraźni.