nicponkids.pl

Nowoczesny parenting

Jakie są bajki dla najmłodszych i czy warto jest czytać dzieciom czy pokazywać w formie filmów?
Zakupy

Jakie są bajki dla najmłodszych i czy warto jest czytać dzieciom czy pokazywać w formie filmów?

Bajki to są opowieści, z którymi zawsze dzieci trzeba zaznajamiać. Bez względu na wiek bajka jest zawsze dobrym wyciszającym narzędziem. Inne bajki są oferowane dzieciom najmłodszym, czyli niemowlakom a jeszcze inne te nieco starszym maluchom. Dzisiaj wciąż można bajki czytać, ale też wiele z nich daje się oglądać.

Co dzieciom dają bajki?

Bajki bardzo dobrze wpływają na rozwój dzieci. Pozytywnie odbijają się na ich rozwoju i w związki z tym, trzeba zaznajamiać dzieci z bajkami już od najmłodszych ich lat. Bajki dla niemowlaków bardzo pobudzają ich wyobraźnię. Znana jest nawet bajko terapia, czyli terapia poprzez czytanie i opowiadanie milusińskim bajek.

Czytać czy oglądać?

Najważniejsza dla dzieci jest forma czytania bajek. Poprzez czytanie bajek jest się w ścisłym kontakcie ze swoim dzieckiem. Znacznie rozwija się ich psychika i wyobraźnia, bowiem to, co jest czytane od razu jest przez nie wyobrażane. Rozwój wyobraźni u dziecka, rozpoczęty już w bardzo młodym wieku, sprawia, że dziecko staje się bardziej kreatywne. Potrafi z o wiele większą łatwością rozwiązać wszystkie problemy, które staną na jego drodze zarówno w jego dzieciństwie jak i dorosłym życiu.
Czytanie jest cool i zawsze jest najlepszą formą poznawania opowieści bajkowych.
Dzisiaj bajki można też oglądać. Jest wiele bardzo ciekawych animacji bajkowych, które zachwycają i sprawiają, że można poznać inny świat.
Oglądanie bajek przez niemowlaki jak i starsze dzieci nie wpłynie na nie źle, pod warunkiem, że będzie to sporadyczne oglądanie bajek. Codzienne i zbyt nagminne może wpłynąć źle na ich wzrok czy też może za bardzo pobudzić dzieci. Czytanie uspokaja, wycisza, a więc może być lepszym procesem niż oglądanie bajek w telewizji lub w internecie.

Jaka bajka najlepsza

Wybór bajek jest bardzo duży, zarówno tych do czytania jak i tych do oglądania. Wydawcy wydają bajki pięknie ilustrowane, bardzo kolorowe. Trudno jest więc wybrać tę bajkę najlepszą, którą idealnie dopasuje się do swojego dziecka. Największym hitem i powodzeniem wciąż cieszą się bajki klasyczne, czyli znane i popularne. Jeśli chodzi o bajki sfilmowane to też tutaj można znaleźć bardzo dużo ciekawych animacji. W tym wypadku też są opowieści, które niosą ze sobą bardzo pozytywne przesłania.
Bajki dla najmłodszych uczą dzieci pozytywnego zachowania się w poszczególnych sytuacjach, pokazują dzieciom czym jest przyjaźń i jak jest ona bardzo ważna w życiu. Uczą pomagania sobie nawzajem i dają przykład wspólnych zabaw pozbawionych wszelkich konfliktów.